9001 sert copy

new 2

Ne dvasios kaltos dėl tragedijųnuotraukos

2015 vasario mėn. 01 d. 11:40:58 Perskaitė 166

Nelaimę, netikėtai išplėšiančią iš gyvenimo žmogų, mums įprasta laikyti nelaimingu atsitikimu. Na, o jeigu tą pačią šeimą viena po kitos sukrečia kelios mirtys, dažnai neieškoma jų tikrųjų priežasčių, iškart įžvelgiama kažkokia mistika, likimo pirštas ar net prakeiksmas. Tokias istorijas visuomenė priima pasigardžiuodama, ypač kai jas verksmingais balsais pasakoja televizijos laidų kūrėjai, tik išskirtiniais atvejais įvykių paaiškinimo kreipdamiesi į specialistus. Kodėl?

Naujausias pavyzdys - kraupi šeimos nelaimė Utenos rajone. Sausio 23-iosios vakarą kelyje Utena-Tauragnai-Kirdeikiai 32 metų moteris nesuvaldė automobilio ir jis, slidžiame kelyje išvažiavęs į priešpriešinio eismo juostą, susidūrė su kita mašina. Vairuotoją ištiko koma, o jos 6-metis sūnus ir 14-metė duktė žuvo.

Tuoj po šios nelaimės kaimas prabilo apie šeimą persekiojančias negandas. Vos prieš tris mėnesius buvo palaidotas žuvusių vaikų tėvas, savo noru pasitraukęs iš gyvenimo. Tada prisiminta, kad prieš porą metų vienas po kito mirė avariją patyrusios uteniškės tėvai.

Dar paslaptingiau istorija suskambo, kai kita močiutė, gedinti žuvusių vaikaičių, pasakojo prieš avariją sapnavusi anapusybėn pasitraukusį sūnų. Šis neva įspėjęs, kad šeimoje nelaimių dar bus.

Pagaliau kaimynai ėmė kalbėti ne tik apie šią šeimą, bet ir apie keturbutį namą, kuriame ji gyveno, lydintį prakeiksmą. Esą prieš kelerius metus vienas jo gyventojas gyvenimą baigė kilpoje, kitas užsimušė nugarmėjęs nuo laiptų, o dar vienas rastas sušalęs pelkėje.

Vienas garsus parapsichologas net ėmė svarstyti, kad nelaimės dėl namo, todėl jį reikėtų nugriauti.


- Ar bendruomenę, šeimą staiga užgriūvančios nelaimės tėra sutapimai ar mistika? Kodėl žmonės tiki, kad jų bėdas rikiuoja likimas, - „Vakaro žinios“ klausė psichiatro, Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovo Valentino MAČIULIO.

- Kad žmonės tiki tokiais dalykais ir vyrauja maginis mąstymas, yra faktas. Nes nuolat mulkina visokie ekstrasensai. Viskas tampa mistika. O ją skatina ir tomis temomis rašantys žurnalistai, ir neatsakingi, sensacijų besivaikantys televizijos laidų kūrėjai. Neaiškumai žmonėms labai patinka. Sutapimai, visokie horoskopai, visokios interpretacijos, kad likimas nulemtas žvaigždžių, kokios linijos delne, toks charakteris ir t.t. - visa tai ne mokslinis požiūris. Visose Lietuvos informacinėse priemonėse vyrauja nemokslinė pasaulėžiūra. Tai rodo bendrinės kultūros nuopuolį. Tada žmonės ima tikėti visokiais stebuklais, fantazijomis, fatalizmu, kad viskas nulemta, kad sutapo, sugretina nesugretinamus dalykus ir t.t.

- Visokie aiškiaregiai ir būrėjai dabar itin populiarūs.

- Ekstrasensas sako, kad gali surasti prieš kelerius metus žuvusį žmogų. Jam atsiveria astralai, jis su kosmosu bendrauja. Yra psichinio automatizmo simptomai, būdingi šizofrenija sergančiam žmogui. Jeigu taip šneka, tai yra ligos požymis. O žmonės tuo tiki. Mes statome milžiniškus greitintuvus, keičiame genus, į kosmosą skraidiname teleskopus ir t.t., o čia žmogus aiškina, kad jis gali nuspėti ateitį, kad mato regėjimus, o rankos suranda kokias nors ligas. Mes sakome, kad ekologija - tai švarus oras, vanduo, maistas. Bet ritasi baisi ekologinio šiukšlinimo banga. Žmogus yra daromas viskuo tikintis, fiksuojamas maginis mąstymas ir pasaulėžiūra. Netgi aukštąjį mokslą baigę žmonės pradeda tikėti nesąmonėmis. Tai yra sisteminis dalykas, jis paralyžiuoja visuomenės kritišką požiūrį.

- Kalbate apie labai pavojingus dalykus. Kokios jų pasekmės?

- Tokią visuomenę labai lengva valdyti arba paveikti. Dalykai, kurie veda į maginį arba fatalinį mąstymą, yra pati patogiausia terpė. Nes tokie žmonės yra įtaigiausi. Jeigu tu jam sakysi balta, jis tikės. Sakysi juoda, jis taip pat tikės. Kitaip tariant, nėra mąstymo atskaitos taško. O mąstymas turi būti paremtas logika, žinojimu, analize, sinteze, teze, jos įrodymu. Bet kai smegeninė nedirba, visa tai yra išderinama.

- Apie tai reikia kalbėti viešai ir garsiai. Kodėl tylima?

- Aš visada pasakau, kai manęs klausia. Bet kas iš to, kad pasakysi, vis tiek bus tas pats. Reikalingos visų pastangos. O žmonės mėgsta tokius dalykus, nes nesuprantami dalykai juos traukia. Neturintis mokslo ir gyvenimo patirties žmogus labai įtaigus. Ne veltui dabar tos rusų laidos apie ekstrasensų mūšius taip įtaigiai, pasitelkdamos detektyvinį atspalvį aiškina žmonėms. Matydamas kažką nesuprantama, žmogus automatiškai stengiasi suvokti ir patiki tokiomis nesąmonėmis. Įtaigumas - vienas iš informacinių karų elementų.

- Tarkime, visuomenė negaluoja, ją reikia gydyti. Nuo ko pradėti?

- Visuomenę reikia mokyti. Ir atiduoti pinigus ne elektrinei, o savo vaikams. Šeimoms, kurių 65 tūkst. apleistų, paskendusių girtuoklystės liūne. Geriame kiekvienas po 20 litrų absoliutaus alkoholio per metus, tai jau įrodyta, bet gali būti ir dar daugiau. O tai yra agresija. Agresija yra išvykę tėvai, tėvai darboholikai, kurie neturi laiko prižiūrėti savo vaikų.

Kol nebuvo totalaus girtavimo, ir vaikų priežiūra buvo geresnė, savižudybių tarp vaikų beveik nebūdavo. Dabar jų padaugėjo kelis kartus. Net vaikai serga alkoholinėmis psichozėmis. Girtavimas veda į psichinių ligų gausą. Vaikų psichiatrijos pagalba yra labai menka. Mes nuėjome visiškai neteisinga linkme. Pavyzdžiui, savanoriai sėdi prie telefono ir šnekasi su paskambinusiu vaiku. Na, ką gali pamatyti paprastas savanoris, jeigu jis neturi specialių žinių. Gali pabendrauti, bet jis negali koreguoti, konsultuoti. Tai turi daryti specialistai.

Reikia žiūrėti, iš kur gims tas lietuvis. Tai yra sisteminis dalykas. Bet kol nebus protingų žmonių valdžioje, tol taip ir bus. Ir neaišku, kur mes nueisime. Mes nesugebame net 20-30 metų įžvalgos padaryti, kaip šalis turi vystytis.

Be tikslo žmogus taip pat tampa pažeidžiamas. Nes tikslinga žmogaus veikla - ir valia, ir koncentracija, ir siekimas - yra tai, kas žmogų veda į priekį. O kai šito nėra, žmogaus galvoje tvyro chaosas, maginis ir fatalinis mąstymas, tikėjimas nebūtais dalykais. Tie primityvūs dalykai pažeidžia žmogų.

- Vadinasi, prie posakio, kad žmogus yra savo laimės kalvis, nėra ko pridurti...

- Tai auksinė taisyklė. Žmogus turi pats viską formuoti ir nesileisti kvailinamas. O svarbiausia, ir valdžia turi rūpintis išmokslinimu. Nes bendrinės kultūros lygis, kuriam esant jau galima pradėti su žmogumi kalbėti, sparčiai krenta žemyn.


Kiek tokių nelaimių virtinėse yra mistikos ir sutapimų, „Vakaro žinios“ pasiteiravo Panevėžio vyskupo emerito Jono Kaunecko.

„Aš nesakyčiau, kad tai yra mistika. Jeigu žmones persekioja nelaimės, reikia pažiūrėti, kaip jie gyvena. Kad tie vaikai žuvo, gal neatsargiai buvo važiuota. O kad pasikorė šeimoje, tai paprasčiausias sutapimas. Manyčiau, kad tai negali būti likimo pirštas. Dievas nori, kad visi, kurie siekia džiaugsmo, tvarkingai gyventų. O kai tokie dalykai atsitinka, žmonės tuoj turi susimąstyti, kodėl taip yra, kaip jie gyvena, gal reikėtų ką nors keisti, kad asocialių reiškinių būtų mažiau. Jeigu name buvo daug nelaimių, reikia pažiūrėti natūraliai, kas ten darosi. Ar į tą namą nesukeliami kokie asocialūs žmonės. Jeigu užsimušė nukritęs nuo laiptų, ar nebuvo išgėręs ir kaip gyveno. Namą galima pašventinti. Kartais pašventinimas paskatina žmones susimąstyti, nes kunigas pataria pasižiūrėti į save. Gali būti, kad žmonės išgirs, bet gali būti, kad ne. Daugelis, jeigu gyvena asocialiai, nelinkę priimti to, ką sako kunigas, o labiau tiki, kad velnias juos apsėdęs. Dievas paskatintų pažiūrėti, kas nuo manęs priklauso, ką aš turiu padaryti, kaip turiu atsiversti, rūpintis, kad mano šeimoje, mano aplinkoje klestėtų palaima, sugyvenimas. Kai to nėra, pradedama nesutarti, ieškoti kitų priežasčių, krintama į neviltį.

Žmonės linkę manyti, kad čia kokie burtai, likimas, užkeikimas. Taip visada atsitinka, kai nutolstama nuo tikėjimo. Visose šalyse taip atsitinka. Jeigu nutolsta nuo tikro šaltinio, pradeda eiti pas burtininkus, tikėti visokiais prietarais. Žmogus negali visai be tikėjimo gyventi.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

"Respublikos" leidiniai", Smetonos g. 2, Vilnius, Tel. , Faks. , El. paštas This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

kosultacija

  knyg1903 2003

KatalogoVirselis

atkurimas100

Go to top